Ero sivun ”Arvovalta” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ak: Uusi sivu: Eri arvonimet ja kunnianosoitukset antavat kantajalleen arvovaltaa (prestiisi), jolla voi olla vaikutusta erilaisissa sosiaalisissa tilanteis... |
pEi muokkausyhteenvetoa |
||
| (4 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Eri [[:luokka:Yhteiskuntaluokat ja arvot|arvonimet ja kunnianosoitukset]] antavat kantajalleen arvovaltaa (prestiisi), jolla voi olla vaikutusta erilaisissa sosiaalisissa tilanteissa. Alla olevasta | Eri [[:luokka:Yhteiskuntaluokat ja arvot|arvonimet ja kunnianosoitukset]] antavat kantajalleen arvovaltaa (prestiisi), jolla voi olla vaikutusta erilaisissa sosiaalisissa tilanteissa. Alla olevasta taulukosta näkee miten kukin nimitys vaikuttaa. | ||
{|class="wikitable" | {|class="wikitable" | ||
| Rivi 6: | Rivi 6: | ||
! Vaikutus | ! Vaikutus | ||
|- | |- | ||
|[[ | |[[Akolouthos]] | ||
|<nowiki>+1 diplomatiaan | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |||
|[[Anthypatos]] | |||
|<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | |||
|- | |||
|[[Arkon]] | |||
|<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +5)</nowiki> | |||
|- | |||
|[[Autokrator]] | |||
|<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +12)</nowiki> | |||
|- | |- | ||
|[[ | |[[Basileus]] | ||
| | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +10)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[Dishypatos]] | |[[Dishypatos]] | ||
|<nowiki>+3 diplomatiaan</nowiki> | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |||
|[[Hypatos]] | |||
|<nowiki>+1 diplomatiaan</nowiki> | |||
|- | |||
|[[Komes]] | |||
|<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +8)</nowiki> | |||
|- | |- | ||
|[[ | |[[Magistros (hoviarvo)|Magistros]] | ||
|<nowiki>+3 | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[ | |[[Oletros daimonos]] | ||
|<nowiki>+ | |<nowiki>+1 diplomatiaan kansan ja kirkon piirissä</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[ | |[[Proedros]] | ||
|<nowiki>+3 | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[ | |[[Protospatharios]] | ||
|<nowiki>+3 | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[Spatharios]] | |[[Spatharios]] | ||
|<nowiki>+1 diplomatiaan</nowiki> | |<nowiki>+1 diplomatiaan</nowiki> | ||
|- | |- | ||
| | |Veteraani | ||
| | |<nowiki>+ 2 diplomatiaan sotilaiden keskuudessa</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
{{Katso myös|[[Maine]]}} | |||
[[Luokka:Roolipeli]] | [[Luokka:Roolipeli]] | ||
Nykyinen versio 28. joulukuuta 2019 kello 12.43
Eri arvonimet ja kunnianosoitukset antavat kantajalleen arvovaltaa (prestiisi), jolla voi olla vaikutusta erilaisissa sosiaalisissa tilanteissa. Alla olevasta taulukosta näkee miten kukin nimitys vaikuttaa.
| Arvo, virka tai kunnianimi | Vaikutus |
|---|---|
| Akolouthos | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Anthypatos | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Arkon | +1 diplomatiaan/vuosi (max +5) |
| Autokrator | +1 diplomatiaan/vuosi (max +12) |
| Basileus | +1 diplomatiaan/vuosi (max +10) |
| Dishypatos | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Hypatos | +1 diplomatiaan |
| Komes | +1 diplomatiaan/vuosi (max +8) |
| Magistros | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Oletros daimonos | +1 diplomatiaan kansan ja kirkon piirissä |
| Proedros | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Protospatharios | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Spatharios | +1 diplomatiaan |
| Veteraani | + 2 diplomatiaan sotilaiden keskuudessa |
- Katso myös: Maine