Ero sivun ”Arvovalta” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
pEi muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 7: | Rivi 7: | ||
|- | |- | ||
|[[Akolouthos]] | |[[Akolouthos]] | ||
|<nowiki>+3 | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[Anthypatos]] | |[[Anthypatos]] | ||
|<nowiki>+3 | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[Arkon]] | |[[Arkon]] | ||
|<nowiki>+5 diplomatiaan</nowiki> | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +5)</nowiki> | ||
|- | |||
|[[Autokrator]] | |||
|<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +12)</nowiki> | |||
|- | |||
|[[Basileus]] | |||
|<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +10)</nowiki> | |||
|- | |- | ||
|[[Dishypatos]] | |[[Dishypatos]] | ||
|<nowiki>+3 | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[Hypatos]] | |[[Hypatos]] | ||
| Rivi 22: | Rivi 28: | ||
|- | |- | ||
|[[Komes]] | |[[Komes]] | ||
|<nowiki></nowiki> | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +8)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[Magistros (hoviarvo)|Magistros]] | |[[Magistros (hoviarvo)|Magistros]] | ||
|<nowiki>+3 | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[Oletros daimonos]] | |[[Oletros daimonos]] | ||
| Rivi 31: | Rivi 37: | ||
|- | |- | ||
|[[Proedros]] | |[[Proedros]] | ||
|<nowiki>+3 | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[Protospatharios]] | |[[Protospatharios]] | ||
|<nowiki>+3 | |<nowiki>+1 diplomatiaan/vuosi (max +3)</nowiki> | ||
|- | |- | ||
|[[Spatharios]] | |[[Spatharios]] | ||
Nykyinen versio 28. joulukuuta 2019 kello 12.43
Eri arvonimet ja kunnianosoitukset antavat kantajalleen arvovaltaa (prestiisi), jolla voi olla vaikutusta erilaisissa sosiaalisissa tilanteissa. Alla olevasta taulukosta näkee miten kukin nimitys vaikuttaa.
| Arvo, virka tai kunnianimi | Vaikutus |
|---|---|
| Akolouthos | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Anthypatos | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Arkon | +1 diplomatiaan/vuosi (max +5) |
| Autokrator | +1 diplomatiaan/vuosi (max +12) |
| Basileus | +1 diplomatiaan/vuosi (max +10) |
| Dishypatos | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Hypatos | +1 diplomatiaan |
| Komes | +1 diplomatiaan/vuosi (max +8) |
| Magistros | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Oletros daimonos | +1 diplomatiaan kansan ja kirkon piirissä |
| Proedros | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Protospatharios | +1 diplomatiaan/vuosi (max +3) |
| Spatharios | +1 diplomatiaan |
| Veteraani | + 2 diplomatiaan sotilaiden keskuudessa |
- Katso myös: Maine