Ero sivun ”Mitsonis” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
pEi muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 23: | Rivi 23: | ||
|Viholliset | |Viholliset | ||
|[[Zomenous]], [[Semnos]] | |[[Zomenous]], [[Semnos]] | ||
|- | |||
|Lohikäärmemerkki | |||
| Pilvi | |||
|} | |} | ||
Versio 10. syyskuuta 2014 kello 08.39

Kipomiran entinen hallitsijasuku. Mitsonikset menettivät valtansa kun koko tunnettu suku surmattiin ja Kipomira annettin Zomenousille.
| Alkuperä | oreinis |
| Alkukoti | Oreinan Kipomira |
| Uskonto Suuressa skismassa | |
| Maine | |
| Uroteko | |
| Liittolaiset | |
| Viholliset | Zomenous, Semnos |
| Lohikäärmemerkki | Pilvi |
Jäseniä
Edesmenneet jäsenet
- Nikodim, patrikios Mitsonis, Kipomiran arkon, salamurhattu
- Viralis, Kotromaniksen akolouthos, Nikodimin setä, salamurhattu
- Radomir, hyökkäsi Semnosin kartanolle ja joutui Rhoubenin surmaamaksi
Entiset hovin jäsenet
- Himerios, magistros
- Timiris Umomir, anthypatos